משקפי ראייה
 
 
קיימים סוגים רבים של משקפים המיועדים לתיקוני ראייה שונים (שנפרט בהמשך). משקפי מרחק: משקפיים המיועדים לראייה טלויזיה ונהיגה, משקפי קריאה: משקפיים המיועדים לקריאת ספר, משקפים למחשב המכוונים למרחק המדויק למחשב ושילובים שונים כמו משקפי מולטיפוקל, משקפיים הטובים למרחק ולראיה מקרוב ואיזורי ביניים או משקפי ביפוקל המיועדים רק לשני אזורי ראיה- מרחק וקריאה, משקפיים לילדים לפתרון בעיות ראייה שונות ומניעת עין עצלה ומשקפיים המשמשים כאביזר קישוט אופנתי בלבד.
משקפי הראייה הומצאו ככל הנראה באיטליה של המאה ה-13 והפכו להיות אביזר אופטי שימושי ואופנתי מהמעלה הראשונה.

ליקויי ראייה

קוצר ראייה - Myopia

לעיתים קרובות מתגלה בגיל הילדות. המיופיה מוגדרת יותר כליקוי תישבורתי מאשר מחלה, והסימפטומים של ראייה מטושטשת למרחק נובעים כתוצאה של אי קבלת דמות על הרשתית אלה לפניה. ישנן שלוש סיבות עיקריות להיווצרות עין מיופית, הראשונה, עין גדולה/ארוכה מהרגיל מה שבדר"כ מוביל למיופיה גבוהה, הסיבה השניה מיוחסת לקמירות קרנית גבוהה, והשלישית, נובעת ממקדם שבירה גבוה של העדשה התוך עינית.  אנשים הסובלים ממיופיה גבוהה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מהיפרדות הרשתית.  עדשות שנקראות "עדשות מינוס" מתקנות קוצר ראייה.

סימפטומים
•     ראייה מטושטשת לרחוק.
•     אדם הסובל מקוצר ראייה נוהג לצמצם את מפתח עפעפיו, על מנת לראות חד יותר למרחק.
•     כאבי ראש אצל מיופים לא מתוקנים, או מתוקנים בתיקון לא נכון.
•     הרגשת עייפות לאחר מאמץ ממושך.

רוחק ראייה – Hyperopia

היפרופיה, מצב בו קרניים מקבילות המגיעות מאין סוף מתמקדות מאחורי הרשתית, כאשר כוחות ההסתגלות אינם מופעלים. התוצאה, ראייה מטושטשת בכל מרחק בתנאי שלא מופעלת אקומודציה .
מה זה אקומודציה? יכולת של העין להתמקד על עצם מסוים במרחקים שונים
עדשות שנקראות "עדשות פלוס" מתקנות סוג זה של ליקוי.

סימפטומים

חדות ראייה נמוכה לרחוק אצל היפרופ גבוה, ובקרב אנשים מבוגרים כתוצאה מירידת כושר ההסתגלות(האקומודציה) עד למצב של זוקן ראייה (פרסביופיה). חדות הראייה לקריאה נמוכה ובדר"כ מטושטשת והאקומודציה אינה מספיקה. הטשטוש מתחזק כאשר היפרופ עייף או בזמן כתיבה או קריאה, וכאשר תנאי התאורה אינם מתאימים. כאבי ראש בחלק הקדמי, ומתגברים בקריאה ממושכת לקרוב.


צילינדר – Astigmatism

זהו מצב תשבורתי (רפרקטיבי) מאופיין בעקמומיות לא סדירות, כאשר המשטח הקדמי של העין (הקרנית) לא עגול (ספרי).  ישנם סוגים שונים של אסטיגמציה שיכולים להשתייך לחלקים היותר פנמיים של העין.

מי מפתח אסטיגמציה?
אסטיגמציה מאוד שכיחה באוכלוסייה. מומחים אחדים מאמינים שכמעט כל אחד סובל מרמה מסויימת של אסטיגמציה, בדר"כ מלידה, מה שנשאר בחלק מן המקרים לכל החיים. יש לציין שהחלק התורשתי נוטל תפקיד משמעותי בפיתוח אסטיגמציה, בדר"כ אנשים שסובלים מאסטיגמציה גבוהה, רכשו זאת מהוריהם.

סימפטומים
•     עיוות או טשטוש לאובייקט בכל מרחק. קושי להבחין בין ספרות עגולות כמו 8,6,0
•     כאבי ראש והרגשת עייפות.
•     הרגשת אי נוחות כללית.

טיפול
אם רמת האסטיגמציה נמוכה ואין בעיות רפרקציה כמו קוצר או רוחק ראייה, לא קיים צורך ממשי בתיקון, אלה במקרים נדירים. אולם אם רמת אסטיגמציה גבוהה מספיק כדי לגרום לכאבי ראש ולעיוות תמונה, מתקנים את זה ע"י עדשות טוריק (Toric). עדשות אלו מאופיינות בתוספת כוח הנקרא צילינדר, כלומר, עוצמה חזקה יותר של העדשה בזווית X על פני ציר Y .

פרסביופיה (זוקן ראייה)

פרסביופיה (זוקן ראייה), ידוע גם כן כסינדרום ה"יד הקצרה", מונח זה בא לתאר מצב טבעי של עדשת העין המפסיקה בהדרגה להפעיל אקומודציה. בסביבות גיל ה-40 העדשה נעשית פחות גמישה, ולכן האקומודציה מאבדת מכוחה בהדרגה. תהליך זה הינו טבעי ובסופו של דבר כל אחד חווה מצב של פרסביופיה.  מרבית האנשים הסובלים מפרסביופיה חשים בתחילה קושי מסויים לקרוא דברים מחיי היום יום: רצפט של תרופות, ספרי טלפונים או מוצרי מזון. כאשר מנסים לקרוא חשים שהכתב נעשה פחות חד וגורם לעיניים להתעייף מהר מהרגיל. במצב מתקדם נוטים הפרסביופים להחזיק חומר קריאה הרחק מהטווח המקובל, עד למצב שמחייב תיקון נכון. אולם, אנשים שסובלים מקוצר ראייה פשוט יכולים להוריד את המשקפיים ובכך לכסות על הליקוי.

סימפטומים
•     קושי לראות ברור למרחק קצר.
•     אותיות נראות פחות חדות.
•     צורך באור חזק יותר לצורך קריאה.
•     נטייה להרחיק את היד מעבר למרחק הרגיל (מעל 40 ס"מ).
•     עייפות עיניים בזמן קריאה.

טיפול
הטיפול בפרסביופיה פשוט מאוד, אולם הוא תלוי לחלוטין בגיל, סגנון חיים, מקצוע ותחביבו של הפרסביופ. אם לפציינט ישנה ראייה טובה לרחוק וקושי לראייה מקרוב, משקפי קריאה הנם הפתרון האופטימלי. משקפי הקריאה יכולים להגיע שלוש צורות, האחת משקפי ביפוקל( עדשה בעלת תיקון לקרוב ולרחוק) או זוג נפרד שמרכיבים על העיניים רק כאשר זקוקים לעבודה מקרוב).
אפשרות שלישית עדשות מולטיפוקל עדשה הנותנת פיתרון מוחלט לכל מרחק כולל עבודה מול המחשב שנחשב כתווך בניים

 
תיקון ראייה וסוגים שונים של עדשות

יש שתי קבוצות עיקריות של עדשות משקפיים
עדשות חד-מוקדיות, בהן יש מספר אחד בלבד בעדשה המיועד למרחק, קריאה או איזור ביניים.ניתן להשיג אותם או כמוכן (מדף) או בייצור (מייצרים אותם לפי סוג וצורת המסגרת).
סוג זה של עדשות מתקנים כל מיופ, היפרופ (אם או בלי אסטיגמציה)או פרסביופ

עובי העדשות

עדשות משקפיים מיוצרות ממגוון רחב של חומרים (פלסטיק,זכוכית,פולי קרבונט) להם דחיסות ושבירת אור שונה.
עובי קצה העדשה במשקפים תלוי במספר פרמטרים רב, ביניהם: המרשם, גודל מסגרת המשקפיים וצורתה, סוג העדשה ועובייה, המרחק בין שתי העיניים עוד.
קיימות הרבה סוגים של עדשות  מחולקים לאינדקסים שונים (אינדקס=נתון קבוע אצל כל היצרנים כגון 1.5 1.57 1.6 1.67 1.7 1.74 1.76)

ככל שהאינדקס קטן יותר העדשה תהייה יותר עבה. לכן מומלץ לבחור אינדקס גבוה יותר למספרים גבוהים כדי לקבל עדשה דקה. ניתן לקבל כל סוגי העדשות בלי או עם ציפוי אנטי רפלקס.  
נגד השתקפויות על גבי העדשות, אשר משפר את מעבר האור דרכם.

עדשות רב-מוקדיות (מולטיפוקל ,ביפוקל , עדשות משרדיות) בהן יש מספר מרשמים בעדשה אחת המיועדים למרחק, קריאה ו/או איזורי ביניים, הכל באותה העדשה.
 
עדשות פרוגרסיביות (מולטיפוקל)
עדשות משקפיים מתוחכמות המאפשרות ראיה לכל מרחק. העדשה מורכבת משלושה אזורי ראיה עיקריים: רחוק, טווחי ביניים וקרוב. חלוקה זו אינה נראית על פני העדשה, בניגוד לעדשות ביפוקל (עם חלון לקריאה) המאפשרות ראיה לרחוק ולקרוב בלבד.
השימוש בעדשה מולטיפוקל מצריך תקופת הסתגלות בה המוח לומד להתאים את התנהגות הראיה. ההסתגלות נמשכת בין כמה שעות לכמה ימים. במקרים נדירים של חוסר הסתגלות נבדקות הסיבות לבעיה עד למציאת פתרון משביע רצון.
טיב העדשה נקבע על פי העיצוב המולטיפוקלי, זאת אומרת: ראיה חדה בכל טווח, מעבר נוח, טבעי ובלתי מורגש בין האזורים השונים, תנוחת ראש טבעית ללא צורך בשינוי התנהגות הראיה, ומינימום עיוותים בעיקר בצידי העדשה המפריעים לראיה.
כיום אפשר בקלות להתרגל לסוג העדשה הזו  בזכות הטכנולוגיה המתקדמת של עיבוד ולישוט משטח האחורי.

פטנט בלעדי של ליטוש פרוגרסיבי אחורי מקנה שדה ראייה רחב יותר (עד 30%!) ומקטין את עיוותי הראייה האופייניים לעדשות מולטיפוקל בכ- 40%.
ניתן להזמין את העדשות במגוון חומרי גלם המתאימים לכל סוגי המסגרות.
 
כדי לקבל משקפי מולטיפוקל מוצלחים יש צורך ב 4 גורמים:
הבדיקה צריכה להיות מדויקת על ידי אופטומטריסט מוסמך הנותן אחריות לכל טעות או תקלה.
•     המסגרת צריכה להתאים מבחינת גודל השטח המיועד לקריאה, מרחק ואיזור ביניים.
•     העדשה צריכה להיות איכותית מחברה ידועה, ובעלת מינימום הפרעות ועיוותים.
•     הלקוח צריך לשתף פעולה, לנסות להסתגל למשקפיים, להגיע לביקורות, ולהשתמש לפי ההוראות.

עדשות ביפוקל
עדשה שבה קיימים רק שני אזורי ראייה: למרחק ולקריאה, כאשר המעבר ביניהם חד, ומאופיין בקו בולט על גבי העדשה.
החלון לקריאה יכולה להיות בכמה סוגים של גדלים.

עדשות משרדיות
העדשה המשרדית הינה פיתוח שהתבקש לאחר שהוצגו העדשות המולטיפוקליות העדשות מאפשרות ראיה בטווחים שבי 4 מטרים ועד לקריאה תוך יתרון יחסי על פני המולטיפוקל בו רוחב התעלה העוברת ממרחק לקריאה גדול משמעותי מהעדשה המולטיפוקלית ועיוותי התמונה קטנים מרוב העדשות המולטיפוקליות הקיימות.
עדשה נפלאה ונוחה לעבודה משרדית ואף להתנהלות בבית מול טלביזיה וקריאה, בתחביבים, עבודה בגינה, במוסך, נגינה, מקצועות רפואה וסיעוד, אנשי מחשבים וכל הזקוקים לגמישות ראיה ותחום ראיה רחב.
המטופל מגדיר את הטווח למרחק בין 4 מטרים ל 50 ס"מ ואת הנקודה הקרובה יותר בהתאם לדרישת הראיה שלו בד"כ 45-33 ס"מ .עדשה נעימה ונפלאה בפרט כזוג שני.
מגדילות את טווח הראייה ומעניקות ראייה למרחק הביניים בנוסף לראייה לקרוב. מאפשר שדה ראייה רחב ופוקוס טוב יותר לעבודה מול מחשב ועבודה משרדית.

נקודות חשובות בהתאמת משקפיים
 
•    לבדוק שאפוני המשקפיים או מפתח האף במשקפיים (גשר האף) מתאים או ניתן לכיוון לפי תווי הפנים שלך
•    במסגרת ברגים רכוש רק עדשה חזקה נגד שבירה (שגם דקה יותר).
•    לבדוק שגודל העדשה סביר ומאפשר ראייה טובה לכל הכיוונים
•    לקבלת עדשה דקה יחסית, המנע בכל מרשם שהוא, ממסגרות גדולות, והעדף תמיד את הקטנה יותר אך לא קטנה מדי.
•    במרשמי (+) יש להעדיף מסגרות עגולות ככל האפשר ולהמנע ממלבניות או מאורכות.
 
כמה טיפים לבחירת משקפי ראיה בהתאם למבנה הפנים

1. משקפי ראיה עבור פנים אובאליות מוארכות. כמעט כל משקפיים מתאימים לפנים מוארכות: מסגרות ריבועיות, משקפיים עם עדשה קמורה המלוות את קימורי הרקות, מסגרות גדולות ועוד .
2. משקפי ראיה עבור פנים עגולות. מומלץ לחפש משקפיים ברוחב שווה או רחב מעט מהחלק הרחב ביותר של הפנים. קימורים למיניהם לא יתאימו. עדיף לבחור משקפיים בעיצוב משולש או זוויתי רך, משקפיים עם עדשות נפרדות המחוברות בגשר ייצרו אשליה של עין גבוהה  
    ופנים מוארכות .
3. משקפי ראיה עבור פנים ריבועיות. על מנת לרכך את הזוויתיות של מבנה הפנים הריבועי, מומלץ לבחור משקפיים רכים ובעלי קימורים, שיעניקו לפנים צללית רכה יותר. משקפיים עגולים גדולים או בעיצוב עיני חתול יאריכו את הפנים.
    משקפי ראיה עבור פנים מלבניות משקפיים עגולים או ריבועיים הם הפתרון. כדאי להימנע מקישוטים מיותרים או זרועות רחבות, שירחיבו את מבנה הפנים.
4. משקפי ראיה עבור פנים משולשות. מבנה פנים זה מאופיין בלסת רחבה ומצח צר. יש לבחור משקפיים בעלי זרועות רחבות ומסגרת עליונה עבה, ישרה ומודגשת האוחזת עדשות המתעגלות בתחתיתן לכיוון הפנים.משקפיים בעיצוב עיני חתול החורגים מרוחב הפנים יעזרו גם  
    הן לריכוך קו הלסת הרחב. אפשרות נוספת היא משקפיים עם עדשות הממוסגרות רק בחלקן העליון.
 
 
 
© 2009 כל הזכויות שמורות לזיגי שאול אופטימטריסטים בע"מ