משקפי שמש


 
משקפי שמש הפכו לאביזר אופנה פופולרי אבל מעבר לאופנה בריאות העיניים משחקת תפקיד חשוב הרבה יותר בהרכבת משקפי שמש.
משקפי שמש משמשים בראש ובראשונה להגנה מפני אי הנוחות הנגרמת מחסיפת העין לכמות האור רבה מדי . הם משקפיים כהים אשר בולעים קרינה ומווסתים את כניסתו של אור השמש העובר דרכם כדי להגן על העין ולמנוע סנוור.

קרני אור ונזקים
משקפי השמש נבדלים במידה רבה מאוד בכמות האור שהם מעבירים באורכי גל השונים. מומלץ שמשקפי השמש יעבירו בין 10% -30% מהאור הנראה הפוגע בהם ויעבירו מעט מאוד,אם בכלל, אור על-סגול. באופן כללי, ככל שעדשה כהה יותר כמות האור שהיא מעבירה קטנה יותר. בעלי עיניים בהירות רגישים יותר לפגיעה לקרני על סגול ותת אדום ולכן מומלץ להם להרכיב משקפי שמש כהים יותר.
חלק מהאור מהשמש מורכב מקרינה אולטרה-סגולית (ULTRAVIOLET  או קרינת UV).החלק המזיק בקרינה הוא בעיקר ה-UVA ו-. UVB

מהם הנזקים של קרינת ה- UV?
קרינת השמש המסוכנת גורמת לנזק מצטבר לאורך השנים. ידוע היום שבעיות כמו קטרקט, כוויות שמש מחוץ ובפנים העין, גידולים שפירים שונים, נזקים לרשתית ועוד, נגרמות בגלל אי מודעות להגנה בפני קרינת UV, כבר בגיל צעיר.
חשיפה לקרינה עלולה לגרום נזקים אחרים בעיניים: כאבים מכווית שמש בפני העין (בקרנית), צמיחת רקמה על פני העין הגורמת לגירוי מתמיד בעיניים ופגיעה בראיה (pterygium).במקרים קיצוניים עלול האדם לסבול מעיוורון בשל ניוון מרכז הראייה ברשתית.
חשוב לזכור כי צבע העדשות גורם להפחתת כמות האור הנראה הנכנסת לעיניים, אך לא חוסם את קרינת ה-UV. לשם כך יש לוודא כי עדשות המשקפיים מסננות גם קרינת UV.

איזה צבע וסוג עדשות לבחור?

עדשה מאיכות גרועה מסוכנת לעיניים, משום שהיא מפחיתה את כמות "האור הנראה" באופן ניכר ומרחיבה את אישוני העיניים. כאשר אישוני העיניים מתרחבים, העיניים מוגנות פחות וסופגות יותר קרניים מזיקות. חייבים לבדוק שהליטוש איכותי וחסר פגמים ושריטות, ושהעדשות מצוידות במסנן קרינה גבוה.
בניגוד לאמונה הרווחת, רמת ההגנה האפקטיבית של משקפי השמש אינה תלויה בצבען של העדשות.
את צבע עדשות משקפי שמש יש לבחור לפי הנוחיות:
צבע אפור: אינו פוגע בראיית הצבעים.
צבע חום: אינו מעוות את ראיית הצבעים ואף נותן ניגודיות טובה.
צבע צהוב: מסנן את מרבית האור הכחול הנראה ומשפר ראייה לרחוק.

בנוסף לעדשות שמש רגילה קיימים בשוק עוד כמה סוגים של עדשות. כגון:
עדשות פולרואיד (Polarized), אלו עדשות מקטבות אשר מסננות את הקרניים שמגיעות לעין. הם מפחיתות את הסינוור בצורה משמעותית. משקפיים בעלי עדשות מקוטבות מכילים בין שכבות העדשה פילטר שביכולתו להקטין את הבוהק המוחזר ממשטחים כשלג, פני הים בשעות מסוימות, כביש חם בזוית מסוימת ומשטחי זכוכית. מחירם של משקפיי שמש אלו בדרך כלל גבוה ממחירם של משקפי שמש רגילים.

עדשות פוטוכרומטיות, הן עדשות שמתכהות ומתבהרות לפי כמות האור שנכנס לעין ברגע נתון.

עדשות אופטיות שמש

היום קיימות הרבה אופציות למרכיבי משקפי ראייה

1.    קיימות עדשות  שמש אופטי מיוחדות ( shamir) שמתאימות למסגרות גדולות, אופנתיות, ספורטיביות וקמורות. מתאים למבחר גדול של מרשמים. העדשות האלה מאפשרות שילוב טוב בין חדות ראייה ונוחות (אין עיוותים)
2.    משקפי שמש עם קליפון ראייה בפנים
3.    עדשות מחליף צבע (בפנים עדשה שקופה רגילה ובחוץ מתכהה לפי עוצמת השמש)
4.    קליפון שמש שניתן להלביש  על כל מסגרת ראייה


התאמה למבנה פנים ואופנה

איך לבחור משקפי שמש?
חשוב למדוד את המשקפיים ולוודא שהן מחמיאות. גם משקפי שמש אופנתיות במיוחד עלולות לעשות לכם עוול נורא בשל אי התאמה לתווי פניכם. וודאו שנוח לכם, שהן יושבות ביציבות על מחיצת האף ולא מופעל לחץ על הראש. למשקל של המשקפיים חשיבות לא קטנה, בייחוד אם מדובר באביזר שיש בכוונתכם לחבוש את המשקפיים במשק שעות ארוכות.
להלן כמה הכללים חשובים להתאמת:
1.    פרופורציה. הטיפ הראשון והחשוב מכל הוא לבחור מסגרת שתהיה פרופורציונלית לגודל הפנים.

2.    פנים מוארכות וצרות. מתאים יותר מסגרת מסכה יוצרת אשליה של רוחב.סגנון נוסף שעוזר לשבור פנים מאורכות הוא סגנון הטייסים.
3.    פנים עגולות: מומלץ למצוא משקפי ראייה ברוחב שווה או רחב מעט מהחלק הרחב ביותר של הפנים. קמורים לא יתאימו לפנים עגולות.מומלצת מסגרת בעלת שתי עדשות, על פני מסגרת בצורת מסכה

4.    פנים מרובעות: רצוי לבחור עיצובים רכים ובעלי קימורים, בשביל לשבור ולרכך את המבנה הזוויתי וקו הלסת החזק.

5.    פנים מלבניות. ניתן לצמצם את מראה הפנים בעזרת עיצובים שאינם גולשים מעבר לחלק הרחב ביותר של הפנים. צורות המשקפיים המומלצות הם משקפיים עגולים או משקפיים רבועים, אך יש להימנע מקישוטים מיותרים או זרועות רחבות - אלו עלולים להרחיב את מבנה הפנים.לסיכום

איכות המשקפיים חשובה, למרות שמשקפיים יקרים לא תמיד טובים יותר מאלה הזולים. חשוב לדעת כי במשקפים זולים העדשות מצופות בצבע העלול להיות מודבק בצורה לא חלקה, להתקלף או להיות שרוט ואז לעוות את התמונה או לא לתת הגנה מלאה מקרני השמש. הצבע במשקפיים טובים מצוי בתוך העדשה עצמה.
חשוב להרכיב את משקפי השמש צמודים לגבות על מנת להגביר את יעילותם. השינויים בהרגלי החיים והירידה בשכבת האוזון עלולים עוד להגביר את נזקי השמש לעיניים, ועל כן חשוב להרכיב משקפי שמש "כמו שצריך" להגנה מרבית על העיניים.


 
© 2009 כל הזכויות שמורות לזיגי שאול אופטימטריסטים בע"מ